Bachata

ABD’ deki Rap gibi Bachata da fakir ve dışlanmışların müziği olarak ortaya çıktı. Bachata, Dominik kökenli müzik ve dans 'acılı aşk şarkısı' manasına geliyor. Dominik ve Haiti halkının fakir ve kırsal kesminin yaptığı bu danslarla 1960’lı yıllarda pistlere çıkmaya başlamıştır.

1960’ların başında Bachata romantik, gitara dayalı müziğin önemli bir alt kategorisi olarak ilk ortaya çıktığında dansa yönelik Küba Son’undan ve Guaracha’dan ayrılmaktaydı.

Küba Bolerosundan çok etkilenmiş ve hatta Küba bolerosu tarafından doğurulmuş bir müzik türüdür. Öncelikle "dans hiç hesap edilmeden" yaratılmış romantik bir müzik türüdür. Ortaya çıktığı dönemlerde aynı Meksika’nın geleneksel Mariachi müziği gibi üç gitarla icra edilirdi. 4/4’lük bir müzik ve haliyle danstır.

İlerki yıllarda, müzisyenlerin Bachata ritimlerini hızlandırması ve dansçıların yeni bir dans adımı geliştirmesiyle ve bachata dersleri vermeleriyle, Bachata, aynı zamanda bir dans müziği olarak da kabul edilir oldu.

Romantik öğeler taşıyan bu Bachata dansı, fakir Dominiklilerin, sosyal ve ekonomik dışlanmışlığını ve terk edilmişliğini yansıtır. Şimdiler de dans okullarında ve dans derslerinin gözde danslarındandır. 4 ritİmlik müziği ve adımlarıyla yapılır. En bilinen isimlerinden bazıları Monchy ve Alexandra, Aventura, Alex Bueno ve şüphesiz o eşsiz sesiyle Dominiklerin gözbebeği Juan Luis Guerra’dır

Bachatada bacak hareketleri dizden başlar, ancak merenguedeki gibi ağırlık değiştirmeler kalçadandır. Bachata, merengue, salsa, samba-Brazil gibi kolay kolay standart cenderesine sokulabilecek bir dans değildir.Site By: Tenitre